Кам’янець-Подільська єпархія — єпархія Тернопільсько-Зборівської Митрополії Української Греко-Католицької Церкви. Охоплює Хмельницьку область та простягається на 20 645 км2. Захоплює 1452 населених пункти, у яких проживає 1 298 304 осіб.
Назва єпархії, що логічно розуміється, походить від м. Кам’янця-Подільського. Проте резиденція єпископа Кам’янець-Подільського розташована в м. Хмельницькому. Географічно єпархія має таких сусідів: на півдні — Чернівецька єпархія, на заході — Бучацька та Тернопільсько-Зборівська, на півночі — Луцький екзархат, на сході — Київська архиєпархія.
Християнство на Подільських землях України бере свій початок з найдавніших княжих часів. Поділля в різні історичні часи належало до різного підпорядкування: Київська Держава, Галицько — Волинське князівство. У першій половині ХІV ст. Кам’янець став центром Подільського князівства під владою князівського роду Коріятовичів. Згодом Поділля опинилося під пануванням Великого Князівства Литовського, а потім перейшло до Корони Подільської. З 1463 року місто стає центром Подільського воєводства та отримує статус королівського міста.
Церковні структури на Поділлі
Церковні структури на Поділлі є давніми. У 1539 р. у Київській митрополії відновлюється самостійне Галицьке єпископство і єпископа Макарій Тучапський вперше згадується у своєму титулі як єпископа Галицький, Львівський і Кам’янець-Подільський.
Кам’янець-Подільський, який належав до Галицької митрополії, залишався частиною Галицького єпископства. Він не став окремим єпископством, але у зв’язку з його важливістю у титулі єпископа галицького і львівського з’явився ще й титул «кам’янецький» або «подільський». Цей титул буде збережений потім Галицькими митрополитами. Таким чином, Кам’янець-Подільський став один із трьох крилосів, на які ділилася розлога єпархія.
Згідно з Бучацьким миром 1672 р., Кам’янець відійшов на короткий час під турецьке панування. У цей час (1681 р.) царгородський патріарх Яків скористався пануванням Туреччини і встановив у Кам’янці-Подільському нову митрополію для православних.
Найбільший розквіт єпархії у ХVIІІ столітті
Вже у 1699 році, згідно з Карловецьким миром, Кам’янець повернувся до Польщі.
1699 р. — перша спроба заснувати у Кам’янець-Подільському окрему єпархію.
Кам’янець-Подільська єпархія завжди була складовою частиною древньої Львівської єпархії. У 1772 році Львівська єпархія ділилася на 71 деканат, що об’єднував 2 058 парафій які населяли близько 800 тисяч вірних греко-католиків. Ці парафії покривали територію близько 46 тисяч км². Адміністративно чимала за розміром Львівська єпархія була поділена на три частини — так звані титулярні єпархії, Галицька, Львівська та Кам’янець-Подільська єпархія. Всі вони завжди були під юрисдикцією одного єпископа.
Львівська єпархія відповідно мала три кафедральні храми: головну катедру св. Юра у Львові та дві титулярні прокатедри — Успення Пресвятої Богородиці у Крилосі біля Галича та Пресвятої Трійці у Кам’янець-Подільському. У кожному з цих храмів був офіціал, призначений самим єпископом, який вирішував усі церковні справи на місці. До слова, у Кам’янець-Подільській єпархії був виділений окремий округ з центром у місті Бар, де служив окремий помічник.
У 1772 році Кам’янецька єпархія була поділена на 25 деканатів, що об’єднували 919 парафій.
Адміністративний поділ Кам’янець-Подільської єпархії (1772 р.)
- Бар (Вінницька область)
- Більче (нині: Більче Золоте) (Борщівський район, Тернопільська область)
- Городок (Хмельницька область)
- Гусятин (Хмельницька область)
- Деражня (Хмельницька область)
- Зіньків (Віньковецький район, Хмельницька область)
- Кам’янець-Подільський (Хмельницька область)
- Китайгород (Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область)
- Копайгород (Барський район, Вінницька область)
- Королівка (Борщівський район, Тернопільська область)
- Летичів (Хмельницька область)
- Меджибіж (Летичівський район, Хмельницька область)
- Могилів-Подільський (Вінницька область)
- Пилявці (нині: Пилява) (Старосинявський район, Хмельницька область)
- Плоскирів (нині: Хмельницький)
- Сатанів (Городоцький район, Хмельницька область)
- Скала (нині: Скала-Подільська) (Борщівський район, Тернопільська область)
- Смотрич (Дунаєвецький район, Хмельницька область)
- Снітків (Мурованокуриловецький район, Вінницька область)
- Соколець (Немирівський район, Вінницька область)
- Солобківці (Ярмолинецький район, Хмельницька область)
- Червоногород (нині зник) (Заліщицький район, Тернопільська область)
- Чорний Острів (Хмельницький район, Хмельницька область)
- Шаргород (Вінницька область)
- Ягільниця (Чортківський район, Тернопільська область)
Варто зазначати. що XVIII ст. століття стало періодом найбільшого розвитку тодішніх структури єпархій.
Перший поділ Речі Посполитої (1772 рік)
Ця історична подія принесла Великі зміни у релігійне життя Кам’янець-Подільської єпархії. Попри те, що більша частина Львівської єпархії відійшла до австрійських володінь, майже ціла Кам’янець-Подільська єпархія (810 парафій), за винятком чотирьох деканатів (109 парафій), залишилася під пануванням Польщі. Таким чином, єпископ Львівський знаходився за кордоном від цієї частини своєї єпархії.
Спочатку Поділ Речі Посполитої, а потім Чотирьохлітній Сейм (1788–1792 рр.) спровокували нові спроби створення окремої єпархії на Поділлі. Влітку 1790 року відбулись перемовини між Римом та цивільною владою щодо створення Кам’янець-Подільської єпархії. Підтримуючи ініціативу Сейму, частина подільського духовенства також звернулася до короля і Сейму з пропозицією створення на Поділлі нової єпархії і вихід з-під юрисдикції львівського єпископа.
Проте тогочасний владика Петро Білянський, єпископ Галицький, Львівський і Кам’янецький (1781–1798 рр.) не бажав відмовлятися від юрисдикції на ці території. Відповідно польський король продовжував визнавати його законним єпископом Кам’янець-Подільським.
Єпископ Петро Білянський вирішив проводити собори у Кам’янці-Подільському, у яких часто брав участь особисто.
Дбаючи про належну підготовку священників, єпископ Петро Білянський, крім Генеральної семінарії у Львові, відкрив ще три менші у різних частинах своєї єпархії. Так з’явилися семінарії у Галичі, Кам’янці-Подільському та Барі.
Семінарія у Кам’янці була відкрита між 1790–1793 роками та мала готувати близько 40 семінаристів. Проте у 1796 році семінарія була вже закрита, а її будинок конфіскований російським урядом.
Знищення Кам’янець-Подільської єпархії
Внаслідок Другого поділу Польщі у 1793 році Поділля було поділене і Кам’янець-Подільський опинився на території російської імперії. Ці землі, як і інші, приєднані Росією, заселяли в переважній більшості греко-католики. Тоді ж, у 1793 р., утворюється Подільське намісництво реорганізоване у 1797 р. у Подільську губернію, у якій м. Кам’янець-Подільський стає центром.
Загарбницька та атеїстична ідеологія російської імперії знищила Кам’янець-Подільську єпархію.
У 1793–1795 рр. відбувається перша в історії насильницька ліквідація греко-католиків урядом Російської імперії. І стосувалась вона здебільшого України.
24 квітня 1764 р. імператриця Катерина ІІ надіслала генерал-губернатору Тимофію Тутолміну лист, в якому приписувала цивільній адміністрації підтримувати акцію православного єпископа Віктора Садовського, якому Синод поручив відбирати греко-католицькі храми та приєднувати їх до російського православ’я. За наступні півроку на православ’я насильно було переведено 1607 церков, 1032 священики та 100 219 вірних. У 1802 році Луцький єпископ Стефан Левинський зазначив, що по всій Україні, що опинилася під владою Росії, залишилося заледве 176 греко-католицькі парафії. Ще перед відходом під владу Росії у 1793 році їх налічувалося 3258.
Важливим фактом є те, що російська імперія робила також все можливе, щоб попередити будь-які рухи опору. До прикладу, митрополиту Київському Теодосію Ростоцькому заборонили покидати Санкт-Петербург. Оскільки вірянами Кам’янець-Подільської єпархії були переважно селяни, то навіть у Польщі греко-католицька Церква вважалася «церквою простолюддя». І зрозуміло, що люди не мали жодних ресурсів та засобів, щоб протистояти насильницькій політиці московитів.
«Завдяки» російській анексії Кам’янець-Подільська єпархія втратила всі свої 810 парафій на території, що відійшла під владу Російської імперії. Тим часом у 1795 році російський уряд заснував Кам’янець-Подільську православну єпархію. До неї було включено всі втрачені греко-католиками парафії.
На щастя, збереглась частина древньої Кам’янець-Подільської єпархії, яка опинилась під владою Львівських єпископів. Географічно всі вони перебували по інший берег р. Збруч під австрійським пануванням. Це було 109 парафій у Гусятинському, Скала-Подільському, Червоногородському та Ягільницькому деканатах.
У 1807 році папа Пій VІІ (1742–1823) буллою Inuniversalis Ecclesiae regimine відновив Галицьку митрополію в межах Австрії і за Галицькими митрополитами зберігався титул «єпископ Кам’янця-Подільського». На цій підставі митрополит Андрей Шептицький у 1907 році призначив о. Алексія Зерчанінова генеральним вікарієм Кам’янецької єпархії, яка була тоді в межах Російської імперії.
Відновлення Кам’янець-Подільської єпархії
За незалежної України нарешті припинилося переслідування Української Греко-Католицької Церкви, яке тривало більше як два століття. Воно було розпочате царським російським, а продовжене комуністичним режимами. І хоч ідеологія у двох загарбницьких режимах дещо різнилась, було те, що завжди їх об’єднувало — ненависть до всього українського.
З гордістю можемо згадувати про підпільне життя Кам’янець-Подільської єпархії УГКЦ
Ще під час війни, у 1941 році, за дорученням митрополита Андрея Шептицького у Кам’янці-Подільському у храмі Св. Миколая майже рік служив блаженний Василій Величковський, ЧНІ. Проте в 1942 році німецька окупаційна влада вигнала його з міста.
З осені 1962 року о. Євстахій Смаль, ЧНІ таємно служив для вірян Кам’янця-Подільського в римо-католицькому храмі св. Миколая. І знову ж таки, коли КДБ довідалося про це служіння, то у 1964 році отцю Євстахію наказали покинути місто.
Легалізація УГКЦ відбулася 20 листопада 1989 року. Незламна Церква отримала довгоочікувану волю. Ціна цієї волі — кров та життя сотень мучеників за віру. Відтак УГКЦ розпочало відбудовувати свої знищені структури.
Ця відбудова не оминула й теренів древньої Кам’янець-Подільської єпархії. Завдяки підпільній діяльності священиків УГКЦ в Кам’янець-Подільському була сформована підпільна громада вірян. Офіційно її зареєстрували у 1990 році.
Монаші згромадження отців-василіян та отців-редемптористів повернулися до своїх монастирів.
Найперші громади УГКЦ почали функціонувати у м. Кам’янець-Подільському (1990 р.), м. Волочиську (1995 р.), Хмельницькому (2001 р.), смт. Сатанів (2003 р.), смт. Чемерівці (2003 р.), м Дунаївці (2004 р.) та м. Городок (2004 р.). Незабаром створили та зареєстрували громади в інших містах та селах Хмельницької області.
Особливо вагомий внесок у розбудові релігійного життя належить владиці Василію Семенюку, архиєпископу та митрополиту Тернопільсько-Зборівському. Завдяки його допомозі побудовано багато храмів на території області. Очевидно, не знайдеться жодної парафії, яка б не зверталася за допомогою до митрополита.
Парафії УГКЦ, що на території Хмельницької області, перебували під опікою Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії. Хмельницький та Кам’янецький деканати були частиною цієї Архиєпархії.
29 вересня 2003 року за рішенням Синоду Єпископів УГКЦ юрисдикція Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ була розширена на території міста Хмельницького та райони: Хмельницький, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Білогірський, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам’янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Полонський, Славутський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольський, Чемеровецький, Ярмолинецький.
У 2008 році для обслуговування вірян на цих територіях створили Хмельницький деканат. Декретом архиєпископа і митрополита Василія Семенюка розділили Хмельницький деканат і створили Хмельницький та Кам’янець-Подільський. Першими деканами стали: о. м. Іван Данкевич та о. Антон Федик.
До складу Кам’янець-Подільського деканату входять 18 парафій. У населених храмах цих парафій побудовано 52 нових храми. За даними 2016 року офіційно зареєстровано 75 громад і 2 монастирі.
11 грудня 2015 року у Ватикані повідомили про те, що Святіший Отець поблагословив рішення Синоду Єпископів УГКЦ про створення Кам’янець-Подільської єпархії з осідком в м. Хмельницькому, виокремивши її з території Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії та підпорядкувавши її митрополичій резиденції.
Блаженніший Святослав Шевчук призначив владику Василія Семенюка, архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського адміністратором новоствореної єпархії.
7 лютого 2016 року у місті Хмельницькому відбулося торжественне проголошення Кам’янець-Подільської єпархії у катедральному соборі Різдва Пресвятої Богородиці під час Архиєрейської Божественної Літургії, яку очолив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у співслужінні з іншими єпископами та священиками за участю великої кількості вірних.
1 грудня 2019 року у катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці Кам’янець-Подільської єпархії у м. Хмельницький за участі Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава відбувся Чин інтронізації першого правлячого архиєрея преосвященного владики Івана Кулика.