Камʼянець-Подільська Єпархія УГКЦ

Камʼянець-Подільська Єпархія

Української Греко-Католицької Церкви

Катедральний храм


Катедральним храмом Кам’янець-Подільської єпархії є Собор Різдва Пресвятої Богородиці, що розташований у м. Хмельницький.

Покровителем новоствореної Кам’янець-Подільської єпархії УГКЦ став св. Григорій Богослов, архиєпископ Царгорода, учитель Церкви.

Блаженніший Святослав зазначив, що «подія проголошення Кам’янець-Подільської єпархії увінчана столітніми змаганнями УГКЦ за утвердження єпископського осідку на цій землі в день пам’яті учителя Східної Церкви — Григорія Богослова». Григорій Богослов записаний у триптихах як Архиєпископ Царгорода. «Його слово про те, хто такий богослов, про Божество Сина Божого і Духа змінило Церкву й місто. Ми вважаємо його еталоном істинності вчення про Пресвяту Трійцю. Я прошу сьогодні, щоб цей Отець та Учитель Церкви став покровителем та патроном цієї нової єпархії. Щоб ми вміли молитися і так глибоко були поєднані з Богом, як й Григорій Богослов. А потім так істинно та щиро проповідувати єдиного Бога в Трьох Особах, як і воскресив православну віру в Царгороді».  — це зазначив архиєрей Блаженніший Святослав.

Культурні пам’ятки

Серед культурних пам’яток Кам’янець-Подільської єпархії є: Михайлівська церква із 1799 року у с. Велика Радогощ (Ізяславський район, Хмельницька область), церква св. Параскеви П’ятниці із 1771 року у с. Самчики (Старокостянтинівський район, Хмельницька область), церква Преображення Господнього із 1840 року у с. Старий Остропіль (Старокостянтинівський район, Хмельницька область), церква св. Архистратига Михаїла із 1769 року у с. Зіньків (Віньковецький район, Хмельницька область), костел Святої Трійці із 1450 року у с. Зіньків (Віньковецький район, Хмельницька область), церква св. Йоана Богослова із 1839–1862 рр. у с. Маків (Дунаєвецький район, Хмельницька область), Бакітський Михайлівський скельний монастир із XII-XIII ст. на території Національного природного парку «Подільські Товтри», костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії із 1782–1786 рр. у с. Жванець (Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область), Успенська церква із 1864 року у смт. Летичів (Хмельницька область), церква св. Миколая із XIV ст. у с. Меджибіж (Летичівський район, Хмельницька область), костел св. Йоана Непомуки із 1820 року у с. Заміхів (Новоушицький район, Хмельницька область), Петропавлівська церква із XVI ст. у м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область), Вірменська церква св. Миколая із XVII-XVIII ст. у м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область), церква Пресвятої Трійці, що відбудована у 2006–2008 рр. у м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область), костел св. Миколая та монастир домініканців із XV-XVIII ст. у м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область), костел св. Анни із 1607 року у м. Полонне (Хмельницька область), Покровська церква-фортеця із 1476-XVII ст. у с. Сутківці (Ярмолинецький район, Хмельницька область), Покровська церква-фортеця із 1430–1771 рр. у с. Шарівка (Ярмолинецький район, Хмельницька область) та інші.   

Відпустові місця та чудотворні ікони

Летичівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці (Королева Поділля та Волині), що знаходиться у костелі Успіння Пресвятої Діви Марії у смт. Летичів (Хмельницька область).