Камʼянець-Подільська Єпархія УГКЦ

Камʼянець-Подільська Єпархія

Української Греко-Католицької Церкви

4 грудня в Івано-Франківську відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнського екологічного конкурсу “Відповідальність за створіння”, ініційованого та в 15-й раз успішно проведеного Екологічним Бюро УГКЦ. Цьогоріч конкурс був присвячений темі “Екологічне покликання” та об’єднав учасників різного віку з усієї України.
Мета — передусім плекання екології душі, яка є запорукою екології довкілля. Конкурс є також вагомим знаряддям для здійснення екологічної місії Церкви, сприяючи екологічному наверненню до Бога, результат якого — любляче та відповідальне ставлення до всього створеного у Христі світу.
Шість цікавих номінацій конкурсу: проповідь, молитва, казка, вірш, відео, малюнок.
Вихованки недільної школи парафії архистратига Михаїла УГКЦ: Марина Кузьміна та Ілона Дацькова взяли активну участь у конкурсі та посіли відповідно 1 і 3 місця в номінації “Відео”.
Дівчата стурбовані долею річки Кудрянки, яка протікає в мікрорайоні Ракове м. Хмельницького, де живуть конкурсантки і де розташована наша церква — місце молитви, зустрічей, друзів і спільних добрих справ.
Екологічна освіта має на меті відповідальне громадянство. Саме тому друге відео дівчат присвячене темі євроінтеграції: усвідомлене сортування відходів, заміна пластикових пакетів на паперові й шопери та відповідальність за друзів наших менших — тих, кого ми приручили.
Створімо Європу в рідній країні — кращої і ріднішої від якої немає в цілому світі.
Нас визнали, ми молодці!
Дякуємо організаторам за гостинний прийом і теплу атмосферу церемонії нагородження, шановним членам журі — за визнання, а меценатам — за щедрі дарунки! Дякуємо отцю Степану Яблунівському, парафії Архистратига Михаїла та недільній школі.
До нових цікавих подорожей і звершень!

4 грудня у Патріаршому домі у Львові відбулася урочиста подія — вручення дипломів та сертифікатів слухачам курсу «Клінічне душпастирство», який реалізовується у співпраці з Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького. Програма покликана поглибити практичні та духовні знання душпастирів, які служать у медичних закладах, надаючи підтримку пацієнтам, їхнім родинам та медичному персоналу.

Цьогоріч серед випускників курсу – представник Кам’янець-Подільської єпархії о. Микола Адамович, який успішно пройшов навчання та отримав відповідний диплом. Після завершення програми священнослужитель розпочне своє служіння як медичний капелан для жителів м. Полонне та навколишніх громад.

Навчання включало фундаментальні засади клінічної капеланії, практику спілкування в умовах лікарні, супровід важкохворих, роботу з родинами, які переживають стрес чи втрату, а також взаємодію з медичним персоналом. Програма спрямована на формування кваліфікованих капеланів, здатних професійно та чутливо відповідати на духовні й психологічні потреби людей у медичній сфері.

Випуск медичних капеланів є важливим кроком у розвитку системи духовної опіки в Україні, особливо в умовах воєнного часу, коли потреба у якісній душпастирській підтримці зростає.

Кам’янець-Подільська єпархія щиро вітає о. Миколу Адамовича та бажає йому ревного служіння, мудрості, витривалості та Божої благодаті у капеланському покликанні.

28–29 листопада 2025 року в Марійському духовному центрі «Зарваниця» під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбувалася 101-ша сесія Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні.

У роботі Синоду взяло участь 26 владик-членів Архиєрейського Синоду та владика Теодор Мацапула, єпарх Мукачівської греко-католицької єпархії, і владика Ніл Лущак, єпископ-помічник цієї єпархії.

Головна тема цієї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні — «Душпастирство покликань до священства та монашества», яку підготували Патріарша комісія у справах духовенства УГКЦ під керівництвом владики Богдана Данила та Патріарша комісія у справах монашества УГКЦ під керівництвом владики Михайла Бубнія.

У контексті розгляду головної теми владики заслухали доповідь о. Тараса Путька, ректора Івано-Франківської духовної семінарії, на тему «Душпастирство покликань в УГКЦ на території України».

З доповідями також виступили:

  • о. Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа;
  • ієромонах Сава Масник, студит;
  • с. Маркіяна Василишин, Згромадження сестер святого Йосифа обручника Пречистої Діви Марії;
  • о. Йосафат Бойко, чернечої родини Воплоченого Слова.

На завершення розгляду основної теми владики прийняли низку рішень, що враховують важливість належного духовного, людського та душпастирського супроводу осіб, які розпізнають своє покликання до служіння Богові та Церкві.

Читайте також:
Постанови Сто першої сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні

У контексті опрацювання та прийняття синодальних документів Архиєрейський Синод розглянув у першому читанні Програму духовного супроводу і ментального здоров’я священників. Її представила п. Марія Тракало, психолог, співзасновниця хабу ментального здоровʼя «ДіяТи». Також Синод розглянув Типовий статут Пресвітерської ради УГКЦ (Нова редакція), який представив о. Андрій Танасійчук. Окрім того, було затверджено текст Пастирського листа Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні з нагоди Різдвяного посту.

У розділі тем для обговорення було розглянуто питання про душпастирську ситуацію УГКЦ в Україні, про яку доповів Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, та архиєреї Донецького, Харківського, Одеського і Луцького екзархатів.

Блаженніший Святослав поінформував владик про сучасний стан українсько-польських відносин, перебіг процесу ексгумації і перепоховання жертв Волинської трагедії й інші акти порозуміння між нашими народами та участь УГКЦ у цьому процесі.

Про підсумки Всецерковного форуму богословів УГКЦ доповів о. Юрій Щурко, декан філософсько-богословського факультету УКУ. Він повідомив, що у праці цього форуму взяло участь понад 150 богословів УГКЦ зі всього світу, що й було його метою — об’єднати богословів із різних єпархій і навчальних закладів УГКЦ в Україні і за кордоном для осмислення зробленого в освітній та науковій сферах за останні 30 років після виходу УГКЦ із підпілля, а також аналізу стану і викликів сучасності, формування візії майбутніх практичних кроків, які богослови та церковні інституції покликані зробити.

Про місію і діяльність Українського католицького університету доповів ректор п. Тарас Добко. Він детально розповів про реалізацію висновків Всецерковного форуму богословів УГКЦ, а саме: заснування Асоціації богословів УГКЦ, видання збірки джерел українського церковного права, створення кафедри канонічного права на філософсько-богословському факультеті, продовження праці Інституту богословської термінології і створення «Богословського словника», або «Словника богословських термінів УГКЦ».

Зі звітом про стан реалізації проєкту «Київська Біблія» Синодальних владик від імені робочої групи виступив о. Роман Островський, ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ. Владики поблагословили робочу групу на подальшу працю.

Читайте також:
Глава УГКЦ із католицькими єпископами України на місці трагедії в Тернополі: «Ваш біль є болем усього тіла Христової Церкви»

На цій сесії Архиєрейського Синоду владики заслухали звіт про діяльність Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання, який склав її керівник о. Петро Майба. Владики відзначили високу ефективність цієї церковної структури, подякували о. Петрові й усім його співробітникам і членам цієї комісії за сумлінну працю та поблагословили їх на подальше служіння.

Про діяльність реабілітаційного центру «Дім преображення» доповів його адміністратор п. Юрій Тарнавський. Синодальні Отці подякували п. Юрієві і його співпрацівникам за сумлінну й ефективну працю.

Патріарший економ УГКЦ о. Любомир Яворський доповів Синодові про стан справ УГКЦ в Україні у фінансово-економічній сфері та представив владикам можливості співпраці з Папською євангелізаційною справою (ПЄС). Про цю структуру доповів о. Лука Бовіо, національний директор ПЄС в Україні. Члени Архиєрейського Синоду постановили встановити передостанню неділю жовтня днем збірки на місійні потреби Святішого Отця.

102-гу сесію Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні вирішено провести в першому кварталі 2026 року Божого.

Джерело: Секретаріат Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні

Публікуємо Постанови Сто першої сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, яка відбувалася 28–29 листопада 2025 року в Зарваниці.

ПОСТАНОВИ

Сто першої сесії

Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні,

28–29 листопада 2025 року Божого, Зарваниця

1. Враховуючи важливість належного духовного, людського та душпастирського супроводу осіб, які розпізнають своє покликання до служіння Богові та Церкві, постановити:

І. На всеукраїнському рівні:

А. У єпархіях та екзархатах УГКЦ в Україні запровадити Тиждень молитви за покликання до священничого та богопосвяченого життя, починаючи зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Б. Заохотити богопосвячених осіб:

1) ревно та жертовно давати приклад автентичного богопосвяченого життя, щоб їхнє служіння ставало живим знаком Божої присутності та натхненням для Божого люду;

2) творити сприятливий простір для особистих зустрічей молоді з монашими спільнотами;

3) дбати про належний духовний супровід і супровід у розпізнаванні покликання;

4) проводити для молоді регулярні формаційні зустрічі, реколекції та дні духовної віднови.

В. ДоручитиПатріаршій комісії у справах духовенства та Патріаршій комісії у справах монашества розробити у співпраці з Патріаршою катехитичною комісією та Патріаршою комісією у справах молоді спільні напрямки для ефективного душпастирства покликань, які охоплюватимуть:

1) плекання культури покликань;

2) духовний супровід і формацію дітей, підлітків і молоді;

3) розпізнавання покликань до богопосвяченого і священничого служіння;

4) способи свідчення про покликання під час катехизації та зустрічей у межах молодіжних спільнот.

ІІ. На єпархіальному рівні:

А. Просити єпархіальних єпископів доручити відповідним єпархіальним комісіям і структурним підрозділам включити тему покликання до священничого та богопосвяченого життя до планів діяльності та створювати відповідні середовища для плекання, супроводу й формації покликань серед дітей, підлітків і молоді, зокрема через:

1) залучення духовенства, богопосвячених осіб та мирян до живого свідчення про своє покликання;

2) підтримку різних молодіжних осередків, особливо тих, що сприяють розвитку покликань (Вівтарні дружини, Марійські дружини та інші);

3) регулярні тематичні зустрічі, реколекції, дні духовної зосередженості та просвітницько-відпочинкові табори.

Б. Доручити ректоратам семінарій подбати, щоб семінаристи активно долучалися до душпастирства покликань через служіння в парафіях, участь у молодіжних спільнотах і таборах, а також через особисте свідчення про свій шлях покликання як служіння Христові та Його Церкві.

ІІІ. На парафіяльному рівні:

А. Відповідно до постанови 1, п. 4 Сімдесят восьмої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, просити священнослужителів особливо дбати про нові покоління духовенства та богопосвячених осіб в УГКЦ. Зокрема:

1) у проповідях та за інших нагод відкривати красу покликання до священничого та богопосвяченого життя;

2) співпрацюючи з молоддю, молодіжними спільнотами, парафіяльними вівтарними дружинами і братствами, сприяти тому, щоб молоді особи не боялася відкривати своє серце для дару покликання до священства і богопосвяченого життя;

3) під час духовних розмов і сповіді підтримувати молодих осіб, які виявляють бажання обрати священство чи богопосвячене життя, та супроводжувати їх до зрілого і радісного прийняття цього рішення.

Б. Висловити вдячність батькам і родичам, які розпізнали в дітях дар покликання до священства та богопосвяченого життя і підтримали їх у цьому виборі.

В. Просити батьків, діти яких виявляють бажання обрати священство чи богопосвячене життя:

1) бути відкритими до дару покликання та не відмовляти дітей від цього;

2) підтримувати їх у процесі розпізнавання Божої волі;

3) молитися, щоб цей вибір був на Божу славу, для духовного добра дитини та для блага Церкви й народу.

2. Затвердити текст Пастирського листа Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні з нагоди Різдвяного посту.

3. Поблагословити співпрацю УГКЦ в Україні з Папською Євангелізаційною Справою та встановити передостанню неділю жовтня днем збору пожертв на місійні потреби Святішого Отця.

4. Взяти до уваги звіт про стан реалізації проєкту «Київська Біблія» та поблагословити його робочу групу на подальшу працю.

5. Взяти до уваги Звіт про діяльність Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання.

6. Взяти до уваги інформацію про місію і діяльність Українського католицького університету та підсумки Форуму богословів УГКЦ.

7. Взяти до уваги звіт про діяльність «Дому преображення» та подякувати п. Юрієві Тарнавському і його співпрацівникам за сумлінну та ефективну працю.

8. Сто другу сесію Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні провести в лютому 2026 року Божого.

Ці постанови набирають чинності 15 грудня 2025 року Божого

Голова Синоду:
Блаженніший Святослав

ПОСТАНОВИ

Сто першої сесії

Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні,

28–29 листопада 2025 року Божого, Зарваниця

1. Враховуючи важливість належного духовного, людського та душпастирського супроводу осіб, які розпізнають своє покликання до служіння Богові та Церкві, постановити:

І. На всеукраїнському рівні:

А. У єпархіях та екзархатах УГКЦ в Україні запровадити Тиждень молитви за покликання до священничого та богопосвяченого життя, починаючи зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Б. Заохотити богопосвячених осіб:

1) ревно та жертовно давати приклад автентичного богопосвяченого життя, щоб їхнє служіння ставало живим знаком Божої присутності та натхненням для Божого люду;

2) творити сприятливий простір для особистих зустрічей молоді з монашими спільнотами;

3) дбати про належний духовний супровід і супровід у розпізнаванні покликання;

4) проводити для молоді регулярні формаційні зустрічі, реколекції та дні духовної віднови.

В. ДоручитиПатріаршій комісії у справах духовенства та Патріаршій комісії у справах монашества розробити у співпраці з Патріаршою катехитичною комісією та Патріаршою комісією у справах молоді спільні напрямки для ефективного душпастирства покликань, які охоплюватимуть:

1) плекання культури покликань;

2) духовний супровід і формацію дітей, підлітків і молоді;

3) розпізнавання покликань до богопосвяченого і священничого служіння;

4) способи свідчення про покликання під час катехизації та зустрічей у межах молодіжних спільнот.

ІІ. На єпархіальному рівні:

А. Просити єпархіальних єпископів доручити відповідним єпархіальним комісіям і структурним підрозділам включити тему покликання до священничого та богопосвяченого життя до планів діяльності та створювати відповідні середовища для плекання, супроводу й формації покликань серед дітей, підлітків і молоді, зокрема через:

1) залучення духовенства, богопосвячених осіб та мирян до живого свідчення про своє покликання;

2) підтримку різних молодіжних осередків, особливо тих, що сприяють розвитку покликань (Вівтарні дружини, Марійські дружини та інші);

3) регулярні тематичні зустрічі, реколекції, дні духовної зосередженості та просвітницько-відпочинкові табори.

Б. Доручити ректоратам семінарій подбати, щоб семінаристи активно долучалися до душпастирства покликань через служіння в парафіях, участь у молодіжних спільнотах і таборах, а також через особисте свідчення про свій шлях покликання як служіння Христові та Його Церкві.

ІІІ. На парафіяльному рівні:

А. Відповідно до постанови 1, п. 4 Сімдесят восьмої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, просити священнослужителів особливо дбати про нові покоління духовенства та богопосвячених осіб в УГКЦ. Зокрема:

1) у проповідях та за інших нагод відкривати красу покликання до священничого та богопосвяченого життя;

2) співпрацюючи з молоддю, молодіжними спільнотами, парафіяльними вівтарними дружинами і братствами, сприяти тому, щоб молоді особи не боялася відкривати своє серце для дару покликання до священства і богопосвяченого життя;

3) під час духовних розмов і сповіді підтримувати молодих осіб, які виявляють бажання обрати священство чи богопосвячене життя, та супроводжувати їх до зрілого і радісного прийняття цього рішення.

Б. Висловити вдячність батькам і родичам, які розпізнали в дітях дар покликання до священства та богопосвяченого життя і підтримали їх у цьому виборі.

В. Просити батьків, діти яких виявляють бажання обрати священство чи богопосвячене життя:

1) бути відкритими до дару покликання та не відмовляти дітей від цього;

2) підтримувати їх у процесі розпізнавання Божої волі;

3) молитися, щоб цей вибір був на Божу славу, для духовного добра дитини та для блага Церкви й народу.

2. Затвердити текст Пастирського листа Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні з нагоди Різдвяного посту.

3. Поблагословити співпрацю УГКЦ в Україні з Папською Євангелізаційною Справою та встановити передостанню неділю жовтня днем збору пожертв на місійні потреби Святішого Отця.

4. Взяти до уваги звіт про стан реалізації проєкту «Київська Біблія» та поблагословити його робочу групу на подальшу працю.

5. Взяти до уваги Звіт про діяльність Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання.

6. Взяти до уваги інформацію про місію і діяльність Українського католицького університету та підсумки Форуму богословів УГКЦ.

7. Взяти до уваги звіт про діяльність «Дому преображення» та подякувати п. Юрієві Тарнавському і його співпрацівникам за сумлінну та ефективну працю.

8. Сто другу сесію Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні провести в лютому 2026 року Божого.

Ці постанови набирають чинності 15 грудня 2025 року Божого

Голова Синоду:
Блаженніший Святослав

На офіційному сайті УГКЦ опубліковано 2 грудня 2025 року Божого.

У Неділю, 23 листопада 2025 року, парафія Преображення Господнього смт. Війтівці святкувала 20-річчя з дня освячення храму. На парафію завітав архиєрей Кам’янець-Подільської єпархії УГКЦ владика Іван Кулик. Спочатку на Алеї Слави, він очолив Чин Панахиди за воїнів, які загинули, потім в храмі разом помолились Архиєрейську Літургію. Співслужили з Архиєреєм адміністратор храму отець Володимир Гетьман та інші священнослужителі.

Опісля відбулося освячення Молодіжного центру “Пресвята Родина”. Даний центр створений для об’єднання молоді на парафії. Тут можна розвиватися як духовно, так й інтелектуально.

Стартує проєкт для молоді віком 14-30 років — «Посиденьки з Обновою»! Це ініціатива, яку ми реалізуємо спільно з Патріарша комісія у справах молоді УГКЦ, Молодіжною комісією Кам’янець-Подільської єпархії УГКЦ та за підтримки Українська освітня платформа

Мета проста – разом відроджувати дух Різдва, українські традиції та згуртувати молодь у спільноті 

На вас чекає цикл щотижневих зустрічей, присвячених Різдву – його сенсу, культурі, традиціям і глибині. 

 Буде тепло, щиро і натхненно 

Очікуйте більше подробиць вже зовсім скоро – і готуйтеся до справжньої різдвяної атмосфери разом з «Обновою»!

А поки долучайтесь до телеграм-чату за посиланням https://t.me/+J8HhgizJv_I4Mzcy

У Марійському духовному центрі в Зарваниці 29 вересня 2025 року відбулася четверта сесія Митрополичого Синоду Тернопільсько-Зборівської митрополії Української Греко-Католицької Церкви. У засіданні взяли участь усі владики митрополії на чолі з архиєпископом і митрополитом кир Теодором Мартинюком. Під час синодальних обговорень і спільної молитви єпископи зосередилися на актуальних душпастирських завданнях, питаннях формації духовенства та розвитку родинного служіння в умовах сучасних викликів.

За результатами роботи було ухвалено низку важливих рішень, що визначають подальший напрямок душпастирської діяльності митрополії. З благословення та за підписом митрополита Тернопільсько-Зборівського кир Теодора Мартинюка публікуємо Декрет і Рішення четвертої сесії Митрополичого Синоду Тернопільсько-Зборівської митрополії, які набувають чинності через два тижні від дня оприлюднення.

———————————————————————-

Вих. № 675/2025

Тернопіль, 11 листопада 2025 р. Б.

  Декрет

На славу Святої, Єдиносущної, Животворящої і Нероздільної Тройці,

Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Божою милістю

кир Теодор Мартинюк

Архиєпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський

Єпископам Тернопільсько-Зборівської митрополії,

всечесним та всесвітлішим отцям, преподобним монахам та монахиням,

возлюбленим у Христі братам і сестрам Тернопільсько-Зборівської митрополії!

29 вересня 2025 р. Б. у Марійському духовному центрі в Зарваниці відбулася четверта сесія Митрополичого Синоду Тернопільсько-Зборівської митрополії. У засіданні взяли участь усі єпископи митрополії: владика Теодор Мартинюк, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський; владика Дмитро Григорак, Єпископ Бучацький; владика Іван Кулик, Єпископ Кам’янець-Подільський; владика Володимир Фірман, Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії; владика Василій Семенюк, архиєпископ-емерит.

Відповідно до арт. 39 §1 Статуту Тернопільсько-Зборівської митрополії Української Греко-Католицької Церкви, отримавши схвалення Блаженнішого Патріарха Святослава (Вих. ВА 25/291 від 3 листопада 2025 року Божого)

оцим проголошуємо

рішення

Четвертої сесії Митрополичого Синоду Тернопільсько-Зборівської митрополії

(див. додаток)

і постановляємо їх публікацію на офіційному веб-сайті Тернопільсько-Зборівської архиєпархії.

Вони наберуть чинності через два тижні від дня публікації.

Ці рішення є обов’язковими для виконання в усій митрополії згідно із арт. 41§1 Статуту Тернопільсько-Зборівської митрополії Української Греко-Католицької Церкви. Єпархіальні Єпископи зобов’язані особисто чувати над їх виконанням на території своїх єпархій.

Додаток становить інтегральну частину даного декрету.

———————————————————————-

Додаток:

РІШЕННЯ

Синоду Тернопільсько-Зборівської Митрополії УГКЦ

Сесія 4, Зарваниця, 29 вересня 2025 р. Б.

  1. Аналіз Постанов Синоду Єпископів УГКЦ, що відбувся у Римі 30 червня -10 липня 2025, та дискусія над механізмами впровадження їх в дію у Тернопільсько-Зборівській митрополії.

Ухвалили:

а) Підтримувати та розвивати душпастирські ініціативи скеровані на душпастирство родин, які зазнали травм від наслідків війни;

б) Сприяти заснуванню на парафіях осередків рухів, які спрямовані на душпастирство родин, та залучати їх до парафіяльних ініціатив;

в) Продовжувати організацію реколекцій для священничих родин;

г) літом 2026 р. організувати прощу родин у Марійському Духовному Центрі у Зарваниці;

ґ) Наголосити духовенству на важливості належної підготовку наречених до Таїнства Подружжя;

д) Відновити (заснувати) центри передподружньої підготовки з наголосом на необхідності духовного супроводу наречених власним парохом чи адміністратором;

е) організовувати реколекції для сімей.

  1. Заслухали звіт отця ректора Івана Римара, який представив діяльність Тернопільської Вищої Духовної Семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого. Було представлено концепцію розвитку навчального закладу, проблеми та шляхи їх вирішення. Також було представлено програму всецерковного форуму «Богослов’я УГКЦ в ХХІ столітті: знаки часу і надії», що відбувся у Львові, та участь викладачів семінарії у його проведенні.

Ухвалили: Продовжити співпрацю семінарії з освітніми установами УГКЦ щодо створення Асоціації богословів УГКЦ.

  1. Заслухали звіт отця-ректора Володимира Білінчука про діяльність Чортківської дяківсько-регентської академії ім. блаж. свящмч. Григорія Хомишина. Була представлена статистика очного та заочного відділів навчання.

Ухвалили:  Поширити у мережі митрополії інформацію про новий академічний рік в Академії.

  1. Заслухали звіт о. д-ра Віталія Козака про програму та перебіг Генеральної асамблеї Душпастирської Ради Патріаршої курії УГКЦ, яка відбулась у Римі в колегії Св. Йосафата у днях 15-21 вересня 2025 р. Було представлено аналіз постанов Синоду УГКЦ про душпастирство родин, приклади душпастирства сімей, яке здійснюється у єпархіях та екзархатах УГКЦ, та імплементацію душпастирського плану.

Ухвалили: Наголосити духовенству на необхідності імплементації засад окреслених у Душпастирському плані «Надія, до якої нас кличе Господь» у формуванні парафіяльних душпастирських планів.

  1. Для злагодженості дій єпархіальних катехитичних комісій вирішено заснувати Митрополичу катехитичну комісію Тернопільсько-Зборівської митрополії.

Джерело: Прес-центр Тернопільсько-Зборівської митрополії

1 листопада у м. Хмельницький в катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці відбувся єпархіальний з’їзд катехитів. В часі з’їзду владика Іван вручав катехитам мандати на катехитичне служіння на 2025-2026 роки.

Зустріч розпочалася з Літургії, яку очолив владика Кам’янець-Подільський Іван Кулик. Зібралися духовенство та катехити, щоб просити у Бога благословення та натхнення для служіння у новому навчальному році.

Після Божественної Літургії владика Іван вручив грамоти на катехитичне служіння, а також
катехити мали розмови, міні-тренінг із заступником голови патріаршої катехитичної комісії Назаром Дуда та працівник катехитично-педагогічного інституту УКУ Марією Шипка. Під час зустрічі пан Назар та пані Марія ознайомили присутніх із інтелектуальною грою “ПОШУК ІСТИНИ”. Дана гра відбудеться у червні між дітьми з різних єпархій, віком 10-13 років та 14-17 років. На завершення катехити спробували на практиці дану гру, щоб самому частково пережити враження, перевірити свої знання тощо.

 З 13 по 15 жовтня у марійському духовному центрі с. Зарваниця із благословення преосвященного владики Івана Кулика відбувалися реколекції для священників Кам’янець-Подільської Єпархії. Цьогорічні реколекції проводив отець-доктор Ігор Бойко.

У розпорядку дня поєднувалися реколекційні науки з Літургією та молитвою Часів із добового кола. Під час духовних наук о. Ігор Бойко акцентував увагу на переживання Бога у житті, а також на душпастирському супроводі родин загиблих воїнів.

Зазначимо, що реколекції для духовенства Кам’янець-Подільської Єпархії відбуваються щороку восени. Метою днів духовної віднови є створення можливості для священнослужителів в атмосфері спільної молитви Часослова збагатити свій духовний досвід завдяки повчанням реколектанта й особистому спілкуванню з ним.

7 жовтня діти недільної школи при Катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці приєдналися до всесвітньої молитви «Мільйон дітей моляться на вервиці» за мир і єдність у світі. У цей день мільйони дітей на всіх континентах єднали свої голоси в одному проханні до Пресвятої Богородиці — про мир для своїх родин, народів і всього світу.

Наші діти піднесли свої чисті серця до Небесної Матері, довіряючи Їй Україну та кожну родину. Молитви дітей мають особливу силу перед Богом, бо йдуть із сердець, сповнених довіри. Саме тому ініціатива «Мільйон дітей моляться на вервиці» стала знаком солідарності, єдності та християнської надії, об’єднуючи малих і дорослих у спільній молитві за мир.

Вервиця — це глибока молитва, у якій Марія веде нас до Ісуса, навчаючи любові, покори й миру. Вона є нашою духовною зброєю проти зла і дорогою до надії, особливо в часи випробувань.

Цю ініціативу започаткували у 2005 році у Венесуелі, а сьогодні її підтримує Папська фундація «Допомога Церкві в потребі» (ACN). У Ювілейному 2025 році, який Церква переживає під гаслом «Паломники надії», дитяча вервиця стає особливим знаком довіри й миру. Діти, що моляться разом із Марією, стають справжніми носіями світла, яке зігріває серця і приносить надію всій Україні.